Sestavine pripravkov iz smrekove smole

V izdelke, ki vsebujejo smrekovo smolo, poleg smole, kot glavne aktivne učinkovine, pogosto dodajamo tudi nekatere dodatke. Poleg nosilnih sestavin so to razni rastlinski izvlečki, eterična olja in sorodne aktivne učinkovine. S tem izboljšamo delovanje samih pripravkov in dosežemo vzajemni oziroma sinergijski učinek skupaj s smrekovo smolo. Poleg aktivnih učinkovin vsi pripravki vsebujejo tudi sestavine, ki tvorijo osnovo oziroma »bazo« izdelka. V najbolj pogostem izdelku iz smrekove smole, smrekovem mazilu, so to rastlinska olja in čebelji vosek.

Rastlinska olja so glavna komponenta skoraj vseh terapevtskih pripravkov, saj v njih najlažje raztapljamo smrekovo smolo. Da dobimo obstojni izdelek, k temu dodajamo tudi razna trdila, kot so voski ali rastlinska masla. Smrekovo smolo lahko raztapljamo tudi v alkoholu, vendar so taki pripravki manj pogosti. Pomembno vlogo imajo tudi različna eterična olja, saj je dokazano, da imajo širok spekter dobrodejnih učinkov.




Čebelji vosek

Čebelji vosek se v izdelkih uporablja kot trdilo, ki tekoče olje spremeni v pasto. Vosek je živalskega izvora, saj ga izdelujejo medonosne čebele delavke v voskovnih žlezah. Z njim čebele gradijo satje. Običajno je od svetlo rumene do rumeno-rjave barve, kar je deloma odvisno od količine barvil, ki preidejo vanj iz cvetnega prahu. Glavna sestavina so estri nasičenih maščobnih kislin z enovalentnimi alifatskimi alkoholi, vsebujejo aromatične snovi, nekaj mineralnih snovi in precej vitamina A. Čebelji vosek daje koži mehkobo, elastičnost, vlago in jo hkrati ščiti pred obolenji. V farmaciji in kozmetiki se pogosto uporablja kot sestavina za različna mazila, kreme, mila, ličila, obliže in druge pripravke.




Oljčno olje

Oljčno olje se uporablja za raztapljanje smrekove smole, ter kot nosilna komponenta za pripravke, kot so mazila in olja. Olje se pridobiva s stiskanje plodov oljke. Kot zdravilno je dobro poznano že iz antičnih časov, ko so ga imenovali tudi tekoče zlato. Antioksidanti, prisotni v oljčnem olju, preprečujejo okvare celic tako, da vežejo proste radikale in znižujejo možnost mutacije celic. Oljčno olje je odlično vlažilno sredstvo za kožo, poleg tega vsebuje še veliko kalcija, kalija, fosforja, železa in vitamina B. Ima dokazano protimikrobno delovanje in ščiti kožo pred posledicami poškodb kože po izpostavljenosti sončnim UVB žarkom.




Mandljevo olje

Mandljevo olje se pogosto uporablja v kombinaciji z oljčnim oljem, saj je odličen emolient. Znano je, da gladi in neguje kožo, ji daje občutek mehkobe ter jo dodatno oskrbuje z vlago. Primerno je za vse tipe kože, tudi nežno otroško kožo. Po nanosu mandljevo olje naredi tanek film, ki preprečuje izsušitev kože, nato pa se počasi vpija v kožo. Ker se ne vpije prehitro, je zelo uporabno tudi za masažo in nego predvsem v pregibih kože.




Sončnično olje

Sončnično olje je izredno priljubljeno olje za nego telesa in se podobno kot ostala olja pogosto uporablja skupaj z oljčnim oljem. Velja za naravni vir vitamina E, ki preprečuje staranje in odmiranje celic. Olje blagodejno deluje na kožo, jo pomirja in naredi bolj prijetno na otip. Primerno je za vse tipe kože, tudi bolj občutljivo in razdraženo. Olje je bogato z esencialnimi, večkratno nenasičenimi maščobnimi kislinami.




Kokosovo olje

Kokosovo olje je eno najbolj pogosto uporabljenih olj v prehranski in kozmetični industriji. Pri temperaturi do 24 °C je trdo snežno belo, nad 24 °C pa postane tekoče in prozorno. Primerno je za nego kože, las ali pa za negovalno masažno olje. Olje se globoko vpije v kožo, ter jo ohranja gladko, navlaženo in mehko. Vsebuje vitamine A, B in E, ki varujejo kožo pred nastankom prostih radikalov in jo tako obvarujejo pred prezgodnjim staranjem in gubami.




Jojobino olje

Jojobino olje je po svoji strukturi pravzaprav tekoči vosek, ki je bogato z vitaminom E. Olje je zelo uporabno in primerno za vse tipe kože, posebno za občutljivo in problematično (aknasto) kožo. Hranljiva maščobna olja kože ne dražijo in ne povzročajo alergij. Jojobino olje se hitro vpija, zavira nastanek gub, uravnava vlažnost in ohranja elastičnost in prožnost kože. Olje je zelo obstojno, saj je sestavljeno pretežno iz voskastih estrov, in se lahko ohrani tudi po nekaj let, ne da bi se strukturno spremenilo.




Karitejevo maslo

Karitejevo maslo pridobivajo iz oreščkov mogočnega afriškega drevesa Karite, ki je sestavni del podeželske kulture prebivalcev Afrike. V tradicionalni ljudski uporabi maslo uporabljajo kot bazo za zdravilna mazila, saj že sam po sebi deluje protivnetno, vlažilno in je izredno dobro mazljivo. Pripisujejo mu blagodejno delovanje pri odpravljanju težav z brazgotinami, opeklinami, izpuščaji, pomiri razdraženo kožo in odpravlja luskavico (psoriaze).




Lanolin

Lanolin je rumena voskasta snov, ki jo ovce izločajo preko žlez lojnic. V izdelkih se uporablja močno prečiščeni lanolin. Glavna naloga lanolina je, da ohranja ovčjo volno mehko, ter hkrati zaščiti kožo pred vremenskimi vplivi. Lanolin je izredno kompatibilen s človeško kožo, saj je podoben podkožnem sebumu. Poznan je kot izredno dober emolient, ki kožo zmehča, jo naredi bolj prožno, ter jo dodatno zaščiti.




Rastlinski vazelin

Rastlinski vazelin (Olus) je mešanica trigliceridov rastlinskega izvora in predstavlja patentirano, inovativno in naravno alternativo vazelinu iz naftnih derivatov (petrolatum). Pridelan je iz kvalitetnih plodov kokosa in palme. Rastlinski vazelin lahko v izdelkih popolnoma nadomesti sintetični vazelin iz naftnih derivatov oz. petrolatum (mineralna olja). V kožo se dobro vpija, jo navlaži, ne maši por ter ne pušča mastnih madežev.




Vitamin E (tokoferol)

Vitamin E je v maščobi topen vitamin, njegova glavna naloga je zaščita maščob pred oksidacijo. Tako ima vitamin E dve glavni nalogi v pripravkih. Prva naloga je stabilizacija proizvoda, tako da zaščiti rastlinske maščobe pred oksidacijo – preprečuje, da postanejo žarke. Druga naloga je antioksidativen učinek na koži, ki omogoča hitrejše zdravljenje poškodovane kože. Uporablja se tudi v pripravkih, ki so namenjeni zdravljenju strij in brazgotin.




Vitamin A (korenčkovo olje)

Vitamin A je v maščobi topen vitamin s specifično rdečo barvo in velja za esencialni nutrient za ljudi. V kozmetiki se pogosto uporablja v bolj blagi obliki, kot je na primer beta karoten (korenčkovo olje), saj je sam retinol lahko precej dražeč. Najbolj pogosto se uporablja v pripravkih za nego zrele kože, kot učinkovina proti vidnim znakom staranja, ter kot terapevtsko sredstvo za zdravljenje luskavice (psoriaze).




Vrtni ognjič (izvleček)

Ognjič je je zdravilna rastlina s širokim spektrom uporabe. Ognjič vsebuje karotenoide, kumarine, flavonoide, triterpenske saponine, triterpenske alkohole, iononske in seskviterpenske glikozide, eterično olje in vodotopne polisaharide. Pripravki, ki vsebujejo izvleček ognjiča, spodbujajo granulacijo, pospešujejo tvorbo celičnega tkiva, pospešujejo celjenje ran, ter delujejo protivnetno in blago protibolečinsko.




Šentjanževka (izvleček)

Šentjanževka je zelo razširjena zdravilna rastlina, z dobro preučeno kemijsko sestavo. Zel šentjanževke vsebuje naftodiantrone, floroglucinolne derivate, flavonoide, procianidine, manjše količine eteričnega olja, ksantone v sledeh, ter klorgensko kislino in proste aminokisline. Najbolj poznana je zunanja uporaba oljnega izvlečka šentjanževke, ki mu pravimo šentjanževo olje, za zdravljenje ran, opeklin, izpuščajev, odrgnin in čirov na koži.




Melisa (izvleček)

Melisa je zdravilna rastlina, ki se uporablja kot začimba ter v pripravkih za terapevtsko nego kože. Ime melisa je grškega izvora ter v prevodu pomeni čebela. Ime je dobila zaradi zmožnosti privabljanja čebele. Ima dokazano protimikrobno delovanje zoper viruse in bakterije. Zelo pogosto jo najdemo kot aktivno učinkovino v izdelkih proti okužbi z virusom herpes simpleks na ustnicah.




Arnika (izvleček)

Arnika je kot zdravilna rastlina je bolje znana šele od 16. stoletja dalje, a si je ravno zaradi svoje učinkovitosti hitro prisvojila svoje mesto. Cvetovi vsebujejo veliko karotenidov, ki jim dajejo tudi barvo. V terapevtskih pripravkih se uporablja kot zdravilo za rane in razne površinske poškodbe. Obkladki imajo blagodejen učinek pri abcesih, zanohtnicah, vnetih ranah, zvinih in izpahih.




Sivka (eterično olje)

Sivka je značilna mediteranska rastlina s sivo vijoličastimi drobnimi cvetovi. Glavna učinkovina sivke je eterično olje, katerega glavni sestavini sta linalilacetat in linalool. Eterično olje sivke je naravni antibiotik, antiseptik, antidepresiv in pomirjevalo. Pomaga pri celjenju ran in spodbuja imunski sistem ter celice kože k hitrejši regeneraciji. Eterično olje uporabljamo tudi kot sestavino mazil proti revmi in kožnim boleznim z močnim srbenjem. Pomaga pri opeklinah in pikih insektov.




Čajevec (eterično olje)

Čajevec je drevo iz družine, v katero spada tudi evkaliptus. Glavna učinkovina je eterično olje, ki se ga uporablja za terapevtske izdelke pri negi ran, za nego žuljev, po pikih insektov in kožnih okužbah, kot so glivična obolenja kože in herpes. Zdravilni učinki eteričnega olja čajevca so precej dobro raziskani. Deluje proti bakterijam, glivicam in virusom. Zaradi tega je tudi njegova uporaba široka in ga pogosto najdemo v različnih zdravilnih in kozmetičnih izdelkih.




Poprova meta (eterično olje)

Poprova meta je zdravilna rastlina, pri kateri je glavna učinkovina eterično olje. Zaradi vsebnosti mentola deluje na koži s hladilnim učinkom. Le-ta deluje blagodejno, protibolečinsko, pospešuje prekrvavitev, ter daje prijeten občutek olajšanja. S sivko skupaj deluje vzajemno in blaži glavobol in migrene. Pogosto se jo uporablja tudi kot dodatek raznim pripravkom ob prehladih.




Evkalipt (eterično olje)

Evkalipt je mogočno drevo, iz listov katerega se pridobiva eterično olje. Najbolj razširjena je vrsta Globulus. Eterično olje ima blago protibolečinsko delovanje in je izredno priljubljen dodatek vsem pripravkom, ki blagodejno delujejo na dihalne poti. Podobno kot nekatera druga eterična olja ima tudi olje evkalipta protimikrobno delovanje in je tako primerno za uporabo v primeru raznih kožnih težav.




Timijan (eterično olje)

Timijan je mediteranska zdravilna rastlina, ki se uporablja kot začimba ali pa se iz nje prideluje eterično olje. Olje ima izredno protimikrobno delovanje in veliko drugih dobrodejnih učinkov. Pogosto se ga dodaja pripravkom za terapije pri vnetih dihalih, ali pa v kozmetične pripravke za nego aken.